4.4 WordPress

Práci s WordPressem zvládnete, i když nejste technicky nadaní! Chce to trošku odhodlání a nebát se nových věcí!

 

Jak se přihlásit do administrace

 

Každá stránka na wp má front end (co vidí normální smrtelníci na netu) a back end (kde se dělají úpravy). Přihlásíte se http://vase-stranky.xy/wp-admin – vložíte login a heslo. Někteří webdesignéři pro uživatele dělají omezený uživatelský přístup, takže se sice dostanou do administrace, ale tam můžou pouze obsluhovat e-shop nebo publikovat článek, nikoli změnit šablonu nebo fotku v baneru. Ujistěte se, že máte plná přístupová práva.

 

Položky administrace menu

 

Nástěnka – prostor, kam se dostanete při vstupu do administrace – většinou tam najdete statistiky návštěvnosti, u obchodů počty objednávek, upozornění na nové komentáře

Příspěvky – zde se píší příspěvky do Blogu

Média – fotky, videa, audio, PDF

Stránka – stránky na webu – představte si knihu, každá stránka má nadpis a nějaký obsah. A teď je to trošku komplikovanější – v případě Blogu je na Stránce výpis všech příspěvků. A do této Stránky je vlepen nekonečný papír, na kterém jsou Příspěvky. Jestli vám to připadá matoucí, tak si z toho nic nedělejte, mně samotné trvalo docela dlouho, než mi to došlo.

Komentáře – pokud o ně stojíte. Já doporučuji komentáře vypnout, výrazně se tím sníží riziko napadení webu. Vhodné místo pro chatování s vaší klientelou je Facebook.

Projekty – přiznávám se, že jsem doteď nepochopila, k čemu to je.

Vzhled – tady si vybíráte šablonu (pozor, jakmile jednou máte stránky hotové, šablony neměňte, způsobí to hodně problémů – případně si na to najděte profíka). Její vzhled. Widgety (viz níže), menu (tady si vybíráte, jaké stránky se budou v jakém menu zobrazovat). Menu můžete mít na stránce několik.

Pluginy – rozšiřující prográmky, viz níže.

Uživatelé – toto se užívá např. u větších webů, kde může publikovat více lidé. Každému se může zřídit vlastní přístup s přesně vymezenými pravomocemi.

Nástroje – tam se někdy objeví rozšiřující funkce (např. pokud použijete plugin pro zálohování, bude nejspíše tady).

Nastavení – jak se budou stránky chovat, toto se vyplňuje jako první.

Takto vypadá základní wp. Pokud máte ve svém menu další položky, budou to plugin, šablona atd.

 

Widgety

 

Widgety najdete v Administrace / Vzhled / Widgety

Widgety zobrazují obsah na konkrétním místě stránky. Bývá to Postranní panel (většinou v něm jsou u blogu Nejnovější články, Nejnovější komentáře, Archiv… u e-shopu kategorie zboží) nebo místa v dolní části stránek (představte si 3 – 4 čtverečky, do kterých můžete nahrát třeba adresu, mapu, menu, propojení na FB, propojení na Instagram, fotku, kalendář atd.).

Widgety na správné místo dostanete funkcí Drag and drop (táhni a pusť). Např. otevřete si Postranní panel a do něj myší z levé části přetáhnete požadovanou funkci Facebook Page Plugin – tu si rozkliknete, vyplníte nastavení a uložíte.

S widgety nemusíte umět pracovat, ale je dobré vědět, že tam jsou a jak fungují.

 

Pluginy

 

Pluginy jsou rozšiřující prográmky. Cokoli si představíte, že by váš web měl umět, nejspíše na to najdete plugin. Každý webdesignér používá trochu jiné pluginy, já vám napíšu ty nejpoužívanější a ty, které já osobně považuji za užitečné. Je pravděpodobné, že jiný webdesignér to bude vidět jinak.

Pluginy jsou vážně prima. To špatné na nich je, že je-li jich příliš, zpomalují načítání stránek. A při aktualizacích se někdy stane, že zrovna váš plugin není testovaný na poslední verzi wp nebo poslední verzi vaší šablony a při aktualizaci se „to sesype“. Což může v praxi vypadat třeba tak, že místo webu na vás bude z monitoru zářit nápis „fatal error“. Nebo se na e-shopu všechny částky přemění na 0 Kč. Nebo místo fotek uvidíte pouze části kódu. Příklady z mé osobní praxe.

-> Velmi důrazně doporučuji, abyste před každou aktualizací či větší změnou na webu měli udělanou zálohu. A zároveň telefon na někoho, kdo umí podobné věci řešit.

 

Akismet – antispam – zdarma

Image Optimizer WD – komprimace fotek

WP performance score booster – urychlovač načítání

Jetpack – jednoduché statistiky návštěvnosti

WP super cache – urychluje načítání

WP databaze backup – záloha

Bloom – sběr kontaktů

 

WooCommerce – e-shop

TablePress – responzivní tabulky

Woo GeisPoint – pro e-shopy, Geis – placený plugin

Woo xmlGlami (nebo Heuréka) – pro e-shopy – placený plugin

WooCommerce image zoom – pro e-shopy, zoom produktové fotografie

 

Kde pluginy najdete

Přímo v administraci vašeho webu, ty nejzákladnější se tam zobrazí, pokud víte, jaký plugin hledáte, zadejte jeho název do vyhledávání – Administrace / Pluginy / Instalace pluginů

Stáhnete si ze stránky wp.orghttps://cs.wordpress.org/plugins/

Víte, co to má dělat, ale nevíte, jak se plugin jmenuje – teď před sebou máte docela oříšek – zkuste co nejlépe pojmenovat funkci, kterou hledáte např. „řazení produktů v e-shopu“. Víte, že na e-shop používáte WooCommerce. Takže do vyhledávače zadáte „woocommerce product sorting plugin“. Dostanete se na stránku pluginu https://cs.wordpress.org/plugins/woocommerce-extra-product-sorting-options/. Tento plugin je zdarma. Takže si jej stáhnete Download a nahrajete do svého wp.

Administrace / Pluginy / Instalace pluginů / nahrát / vyberete soubor a nahrajete / Aktivujete

 

Kdo by měl s pluginy pracovat

Pokud se nechcete živit jako webdesignér, doporučuji, abyste výběr pluginů a jejich správu nechali na profíkovi.

Vy byste měli vědět, co plugin je, jak to funguje, kde a za kolik se dají sehnat. Příklad – pokud vám někdo naúčtuje 15 000 Kč za přidání funkce e-shopu na váš web, tak budete vědět, že to nejspíše udělal nahráním pluginu, takže se

  1. a) mrknete do Pluginů, a tam najdete WooCommerce – zjistíte, že je zdarma
  2. b) projdete si WooCommerce / Nastavení – ano, těch položek je hodně, je jasné, že to nějakou dobu trvá, než se to všechno nastaví
  3. c) v Pluginech najdete WooGeisPoint – hodíte si to do vyhledávače, toto je placený plugin za asi 450 Kč.
  4. d) pokud by po vás někdo chtěl 200 Kč za publikaci každého produktu, pošlete ho do háje, neb to zvládnete hravě sami

Ale samozřejmě výběr vhodného pluginu, jeho instalace a nastavení také nějaký čas zabere (pokud chcete nějakou specifickou funkci a je nutné pročítat technické diskuse v angličtině, tak toho času bude hodně).

 

WordPress – nutnost použít programátora

Přestože rozběhnutí a běžný chod wp zvládnete i bez programátora, je více než vhodné mít po ruce kontakt na někoho, kdo je opravdu profík a do kódu vidí. A to pro případ

  • Potřebujete nějakou nestandardní funkci – třeba pro VýrobkyZkraje se programovala funkce třídění kontaktů, jejich import z Excelu a zápis na mapě
  • Nastane chyba, kterou nejste schopni vyřešit

Vaříte rádi?
Vaříte ze surovin od místních farmářů?
Ne? ... a chtěli byste??

 

Nabízíme vám ke stažení brožurku receptů ke kterým si můžete hlavní suroviny koupit v Bílých Karpatech, od místních farmářů a zpracovatelů
(s regionální značkou Tradice Bílých Karpat).

 

* Můžete se inspirovat co uvařit a od koho nakoupit "z blízka". 
* Můžete poznat regionální výrobce potravin a začít vařit přívětivěji k přírodě.
* Můžete zjistit, že naši šikovní farmáři a výrobci potravin nabízejí opravdu široký sortiment surovin pro vaše vaření. To zjistíte nejen v brožurce, ale především na tomto webu

 

Láska prochází žaludkem. Zkuste upevnit lásku k našemu kraji právě tímto způsobem - vařením ze surovin od místních lidí. Přejeme vám krásné kulinářské zážitky.

 

You have Successfully Subscribed!